W budownictwie mieszkaniowym powszechnie stosowane są szkła monolityczne o grubości 3 mm (1/8 cala) i szkła izolacyjne o grubości 16 mm (5/8 cala). Większe grubości są zwykle stosowane w budynkach lub obszarach o wyższych wymaganiach w zakresie termicznej, względnej wilgotności lub transmisji dźwięku, takich jak pomieszczenia laboratoryjne lub studia nagrań.

Budowa domów jednorodzinnych licówka kamienna

Budowa domów jednorodzinnych – można stosować szkło przezroczyste, półprzezroczyste, nieprzezroczyste lub w różnym stopniu. Szkło przezroczyste odnosi się zazwyczaj do szkła przeziernego w ścianie osłonowej. Spandrela lub szkło przezroczyste może również zawierać szkło półprzezroczyste, które może służyć celom bezpieczeństwa lub estetycznym.

Szkło nieprzezroczyste stosowane jest w miejscach ukrytych za ścianą osłonową kolumny, belki spandreli lub ścianki ścinającej. Inną metodą ukrywania obszarów spandreli jest konstrukcja skrzynki cieniowej (zapewniająca ciemną przestrzeń zamkniętą za szkłem przezroczystym lub półprzezroczystym). Konstrukcja pudełek z cieniami tworzy wrażenie głębi za szybą, które czasami jest pożądane.

Domy jednorodzinne wytrzymałe ze stali

Tkanina jest innym rodzajem materiału, który jest wspólny dla ścian osłonowych. Tkanina jest często znacznie tańsza i służy jako mniej trwałe rozwiązanie. W przeciwieństwie do szkła lub kamienia, tkanina jest znacznie szybsza w instalacji, tańsza, a często znacznie łatwiejsza w modyfikacji po zainstalowaniu. Ze względu na niską gęstość tkanin, całkowity ciężar struktury jest bardzo mały, a więc nie ma znaczenia wytrzymałość konstrukcji.

Budowa domów jednorodzinnych panele

W systemie ściany osłonowej można włożyć cienkie bloczki kamienne (75-100 mm) o grubości od 3 do 4 cali. Rodzaj użytego kamienia jest ograniczony jedynie wytrzymałością oraz zdolnością do jego produkcji w odpowiednim kształcie i rozmiarze. Stosowane są zwykłe rodzaje kamieni: Arriscraft (krzemian wapnia), granit, marmur, trawertyn i wapień.

W celu zmniejszenia ciężaru i zwiększenia wytrzymałości kamień naturalny można przymocować do aluminiowego podłoża z plastra miodu, podobnie jak w przypadku systemu StonePly.

Panele metalowe mogą przybierać różne formy, w tym płyty aluminiowej; płyty zespolone aluminiowe składające się z dwóch cienkich płyt aluminiowych tworzących cienką warstwę pośrednią z tworzywa sztucznego; miedziane okładziny ścienne oraz płyty składające się z płyt metalowych połączonych ze sztywną izolacją, z wewnętrzną blachą metalową lub bez niej, w celu utworzenia płyty warstwowej.

Inne nieprzezroczyste panele wykonane są z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (FRP), stali nierdzewnej i terakoty. Panele kurtynowe Terracotta zostały po raz pierwszy wykorzystane w Europie, ale tylko nieliczni producenci produkują wysokiej jakości nowoczesne panele kurtynowe Terracotta.

Dźwignie

Żaluzja znajduje się w miejscu, w którym urządzenia mechaniczne znajdujące się wewnątrz budynku wymagają do pracy wentylacji lub świeżego powietrza. Mogą one również służyć do filtrowania powietrza zewnętrznego do budynku w celu wykorzystania sprzyjających warunków klimatycznych i zminimalizowania zużycia energii przez energochłonne systemy HVAC.