Brama garażowa z pękniętą sprężyną lub niewłaściwą sprężyną wytrzymałościową może spaść. Ponieważ w miarę przesuwania się segmentów bramy garażowej z poziomych na pionowe zwiększa się jej masa skuteczna, brama szybko się rozpędza. Swobodnie spadająca brama garażowa może spowodować poważne obrażenia ciała lub śmierć.

Bramy garażowe rolowane zajmują niewielką przestrzeń

Kształtowniki i rolki w bramach garażowych stanowią poważne niebezpieczeństwo przygniecenia. Z tego powodu dzieci nigdy nie powinny być wpuszczane w pobliżu ruchomych bram garażowych. W przypadku bram garażowych obsługiwanych ręcznie klamki należy montować pionowo, aby ułatwić „pionowe ustawienie uchwytu”. Więcej na temat bram garażowych rolowanych dowiesz się na stronie

Mechanizmy do otwierania drzwi garażowych mogą ciągnąć lub pchać bramę garażową z wystarczającą siłą, aby ranić lub zabić ludzi i zwierzęta domowe, jeśli zostaną uwięzione. Wszystkie nowoczesne elektrozaczepy są wyposażone w „nastawy siły”, które sprawiają, że w przypadku napotkania zbyt dużego oporu podczas zamykania lub otwierania brama jest odwrotna.

Każdy mechanizm otwierania drzwi garażowych sprzedawany w Stanach Zjednoczonych po 1992 r. wymaga stosowania czujników oczu bezpieczeństwa, które zapobiegają zamykaniu drzwi w przypadku ich zablokowania. Ustawienie siły powinno spowodować zatrzymanie lub cofnięcie drzwi w przypadku napotkania oporu większego niż około 20 funtów (9,07 kg). Ucha bezpieczeństwa powinny być instalowane maksymalnie sześć cali nad ziemią. Przestrzeganie tych środków ostrożności pozwala uniknąć wielu obrażeń bramy garażowej oraz prawie wszystkich szkód materialnych związanych z bramą garażową.

Brama garażowa rolowana otwierana pilotem

Bramy garażowe rolowane – wygodna w użytkowaniu

Niektóre części, w szczególności sprężyny, liny, wsporniki dolne i płyty kotew sprężynowych, są poddawane ekstremalnym naprężeniom. Usunięcie naprężonych części może spowodować obrażenia ciała.

Systemy sprężyn rozciąganych powinny być zawsze utwierdzone linką bezpieczeństwa biegnącą przez środek sprężyny, która wiąże się z solidnym punktem z tyłu i z przodu poziomego prowadnicy drzwi. Sprężyny rozciągane stanowią zagrożenie dla osób postronnych w przypadku pęknięcia sprężyny, koła pasowego lub liny pod wpływem naprężeń. Metalowe części z systemów sprężyn rozciąganych mogą zostać nagle wprowadzone na rynek.

Mechanizm otwierania drzwi garażowych jest urządzeniem z napędem silnikowym, które otwiera i zamyka bramę garażową. Większość z nich jest sterowana za pomocą przełączników na ścianie garażu, jak również za pomocą pilotów obsługiwanych przez właściciela.