Umieszczenie dźwigni zębatej całkowicie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara umożliwia obracanie stężenia i wiertła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zwykle w celu wyjęcia wiertła z otworu. Położenie środkowe dźwigni zmiany biegów zapobiega efektowi grzechotania.

Kątownik – Sklep Alnar a inne nazwy

Korba w kształcie litery U posiada drewniane wrzeciono i – wraz z górnym wrzecionem – może swobodnie obracać się pod dłońmi bez powodowania zużycia rąk (a więc bez pęcherzy).
Najwcześniejsze aparaty stolarskie wyposażone w uchwyt w kształcie litery U, tj. z korbą wieloskładnikową, pojawiły się w latach 1420-1430 we Flandrii.

Ortezka ma również inne nazwy. Stężenie bitowe jest najczęściej używaną nazwą, ale Stężenie cieśli, stężenie grzechotki (jeśli rzeczywiście mechanizm grzechotki jest częścią konkretnego stężenia) i stężenie wahadłowe są również powszechnie używane. Stosuje się je do łamania bardzo luźnych mocowań, ponieważ ich dodatkowa długość pozwala na wytworzenie znacznie większego momentu obrotowego przy użyciu tej samej siły niż w przypadku standardowego skrobaka do kluczy nasadowych. Używany jest do ręcznego usuwania niewielkich ilości materiału i doskonale sprawdza się w trudnoziarnistych obszarach, gdzie samoloty ręczne mogłyby spowodować rozerwanie. Zgarniacze kart są najbardziej odpowiednie do pracy z twardym drewnem i mogą być używane zamiast papieru ściernego.

kątownik - Sklep Alnar

Skrobanie zapewnia czystszą powierzchnię niż szlifowanie; nie zatyka porów drewna kurzem i nie pozostawia rozerwanych włókien, jak nawet najdrobniejsze materiały ścierne.

Kątownik – Sklep Alnar – rodzaje

Zgarniacze kart dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, najczęściej w kształcie prostokąta o wymiarach ok. 3,x 6″. Inną popularną konfiguracją jest zgarniacz do gęsiej szyi, który ma kształt przypominający krzywą francuską i jest przydatny do skrobania zakrzywionych powierzchni. Do skrobania wypukłych kształtów, takich jak palcowe deski skrzypcowe, przydatne są małe elastyczne, prostokątne skrobaki.

Zgarniacze są zazwyczaj wykonane ze stali wysokowęglowej. Istnieje wielu producentów, którzy dostarczają skrobaki w różnych stylach. Wielu stolarzy woli produkować własne zgarniacze kartonowe, wycinając je ze starych brzeszczotów ręcznych.

Zgarniacze kart są czasami używane do pracy z ceramiką, gdzie mogą zastąpić bardziej tradycyjne drewniane żebra. Zgarniacz jest również przydatny do przycinania wilgotnej lub suchej gliny.

  • Obracanie zadziorów
  • Palnik do zgarniaków kartonowych
  • Proces ostrzenia:
  • Gruba krawędź
  • Krawędź kwadratowa (nieobowiązkowo) przepustka pierwsza
  • Obracanie zadziorów

Elementem tnącym zgarniacza kart jest zadziorna krawędź zgarniacza. Zadzior jest ostrym hakiem metalu, który jest obracany na krawędzi zgarniacza przez przepalenie stalowym prętem. Do połączenia krawędzi zgarniacza przed wygładzeniem używa się pilnika lub kamienia do ostrzenia.