Żywotność łożyska jest często o wiele lepsza, gdy łożysko jest utrzymywane w czystości i dobrze smarowane. Jednak wiele zastosowań utrudnia dobrą konserwację. Na przykład, łożyska w przenośniku kruszarki skalnej są stale narażone na twarde cząstki ścierne. Czyszczenie jest mało użyteczne, ponieważ czyszczenie jest kosztowne, a łożysko jest ponownie zanieczyszczone, gdy tylko przenośnik wznowi pracę.

Wykrywanie uszkodzeń zewnętrznych łożysk igiełkowych

Dobry program konserwacji może więc często smarować łożyska, ale nie obejmuje demontażu w celu czyszczenia. Częste smarowanie, ze swej natury, zapewnia ograniczony rodzaj czyszczenia poprzez wypieranie starszego oleju lub smaru napełnionego granulatem o świeżym ładunku, który sam zbiera ziarno przed przemieszczeniem go do następnego cyklu.

Łożyska elementów tocznych są obecnie szeroko stosowane w przemyśle i dlatego ich konserwacja staje się ważnym zadaniem dla profesjonalistów zajmujących się konserwacją. Łożyska toczne łatwo ulegają zużyciu w wyniku kontaktu metalu z metalem, co powoduje uszkodzenia w wyścigu zewnętrznym, bieżni wewnętrznej i kulce. Jest to również najbardziej wrażliwy element maszyny, ponieważ często znajduje się ona pod dużym obciążeniem i w warunkach wysokiej prędkości pracy.

Regularna diagnostyka usterek łożysk tocznych ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa przemysłowego i pracy maszyn, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów konserwacji i unikaniu przestojów. Pośród wyścigu zewnętrznego, wyścigu wewnętrznego i piłki, wyścig zewnętrzny jest bardziej podatny na błędy i defekty. Natomiast o łożyskach stożkowych informacje tu: https://sklep-lozyska.com.pl/14-lozyska-stozkowe.

łożyska kulkowe ntn

Łożyska igiełkowe w praktyce

Wciąż jest jeszcze miejsce na dyskusję, czy element toczny podczas pokonywania błędu na wyścigu zewnętrznym pobudza drgania naturalne elementu łożyska. W związku z tym musimy określić naturalną częstotliwość drgań bieżni zewnętrznej łożyska i jego harmoniczność. Usterki łożysk wywołują impulsy i powodują silne harmoniczne częstotliwości błędów w spektrum sygnałów wibracyjnych. Częstotliwości te są czasami maskowane przez sąsiadujące częstotliwości w widmach ze względu na ich niewielką energię. W związku z tym do identyfikacji tych częstotliwości podczas analizy FFT często potrzebna jest bardzo wysoka rozdzielczość spektralna. Częstotliwości własne łożyska tocznego o swobodnych warunkach brzegowych wynoszą 3 kHz.

W związku z tym, aby wykorzystać pasmo przenoszenia rezonansu komponentów łożyska do wykrywania błędów łożysk w początkowym etapie, należy przyjąć przyspieszeniomierz zakresu wysokich częstotliwości i uzyskać dane z długiego okresu czasu. Częstotliwość charakterystyczną usterki można zidentyfikować tylko wtedy, gdy zakres usterki jest poważny, np. w przypadku obecności otworu w zewnętrznej ścianie.
Częstotliwość drgań harmonicznych jest bardziej czułym wskaźnikiem błędu zewnętrznego łożyska. W celu poważniejszego wykrycia uszkodzonego kształtu fali uszkodzenia łożyska, techniki widma i obwiedniowe pomogą ujawnić te usterki.