Ping An International Finance Centre (znane również jako Ping An IFC) (Chinese:平安国际金融中心) to 115-piętrowy wieżowiec w Shenzhen, prowincja Guangdong, Chiny. Budynek został zaprojektowany na zlecenie Ping An Insurance przez amerykańską firmę architektoniczną Kohn Pedersen Fox Associates. Został on ukończony w 2017 roku, stając się 4. najwyższym budynkiem na świecie.

Budynek znajduje się w centralnej dzielnicy biznesowej Shenzhen w Futian. Jego działka o powierzchni 18.931 metrów kwadratowych została zakupiona przez Ping An Group w drodze licytacji za cenę 1,6568 miliarda RMB w dniu 6 listopada 2007 roku. Projekt budynku rozpoczął się w 2008 roku, a Kohn Pedersen Fox Associates dostarczył projekt architektoniczny, a Thornton Tomasetti projekt konstrukcyjny. Jego kamień węgielny położono 29 sierpnia 2009 roku, a budowę rozpoczęto w listopadzie tego samego roku. China Construction First Building Group została zatrudniona jako generalny wykonawca do budowy budynku.

Miki Podnośniki – prace wysokościowe Białystok – ważne jest odpowiednie zabezpieczenie w pracy na wysokości

W dniu 15 marca 2013 r. proces budowy został tymczasowo wstrzymany z powodu podejrzenia wykorzystania betonu z nieprzetworzonego piasku morskiego, który mógł skorodować konstrukcję stalową. Budowa została wznowiona na budynku po próbie próbnej.

Rano 15 lipca 2014 roku, po podniesieniu na miejsce stalowej kolumny o długości 10 metrów, wysokość wieżowca przekroczyła 443,8 metra, przekraczając Wieżę KK100 i stając się najwyższym budynkiem w Shenzhen.

Budynek został zwieńczony 30 kwietnia 2015 roku i stał się drugim co do wysokości wieżowcem w Chinach na wysokości 599 metrów. Pierwotny plan zakładał dodanie 60-metrowej anteny na szczycie budynku, aby przekroczyć Szanghajską Wieżę i stać się najwyższym budynkiem w Chinach. Jednak w lutym 2015 r. zdecydowano, że antena nie będzie znajdować się na szczycie wieży, ponieważ może to utrudniać tor lotu. Sprawdź Miki Podnośniki – prace wysokościowe Białystok.

Prace wysokościowe - usługa wykonana przez robotników

Wykonywanie prac na wysokości nie jest łatwe – zaufaj naszemu doświadczeniu

Budynek składa się z powierzchni biurowych, hotelowych i handlowych, centrum konferencyjnego oraz wysokiej klasy centrum handlowego. Na dwóch najwyższych kondygnacjach znajduje się taras widokowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to również siedziba Ping An Insurance. Projekt budynku ma być unikatowy i elegancki oraz reprezentować historię i osiągnięcia głównego najemcy. Nowoczesny wygląd budynku zapewnia fasada ze stali nierdzewnej o masie około 1700 ton metrycznych.

Budynek ma łączną powierzchnię brutto 378.600 mkw. 115-piętrowa wieża ma stosunek szerokości do wysokości 1:10 i 11-piętrowe podium. Budynek wraz z podium ma 495 520 metrów kwadratowych powierzchni. Pięciopiętrowa piwnica powiększa powierzchnię o 90.000 metrów kwadratowych. Wieża oświetleniowa o wysokości 620.000 metrów ma osiem głównych kolumn, które tworzą nadbudowę. Wymiary słupów wahają się od około 6 na 3,2 m na najniższym poziomie do 2,9 na 1,4 m na szczycie wieży.