Suchy kamień, czasami nazywany kryształem lub, w Szkocji, kryształem, jest metodą budowlaną, za pomocą której konstrukcje są budowane z kamieni bez zaprawy do ich związania. Suche konstrukcje z kamienia są stabilne dzięki unikalnej metodzie konstrukcji, która charakteryzuje się obecnością nośnej fasady z starannie dobranych kamieni blokujących.

Konstrukcja z suchego kamienia jest najbardziej znana w kontekście murów z kamienia, tradycyjnie stosowanych na granicach pól i cmentarzy, lub jako ściany oporowe dla tarasów, ale rzeźby z suchego kamienia, budynki, mosty i inne konstrukcje również istnieją.

Mycie elewacji Białystok – RopeSerwis – co jest istotne podczas mycia elewacji

Niektóre konstrukcje ścian z suchego kamienia w Europie Północno-Zachodniej pochodzą z epoki neolitu. Niektóre kornwalijskie żywopłoty są uznawane przez Ceildię Cornish Hedgers do dnia dzisiejszego od 5000 r. p.n.e., chociaż wydaje się, że niewiele jest dowodów na ich datowanie. W hrabstwie Mayo w Irlandii cały system polowy wykonany ze ścian z suchego kamienia, od czasu jego pokrycia torfem, został nawęglony do 3800 pne. Cykloeuropejskie mury akropolu Mykenae datowane są na 1350 r. p.n.e., a nieco wcześniej na mury Tirynu. W Belize ruiny Majów w Lubaantunie ilustrują wykorzystanie konstrukcji z suchego kamienia w architekturze VIII i IX wieku n.e.

Mycie elewacji - wykonywanie prac profesjonalnie i dokładnie

Terminologia różni się w zależności od regionu. Konstrukcje z suchego kamienia, stosowane jako granice pól, często nazywane są groblą, szczególnie w Szkocji. Suche kamienne mury są charakterystyczne dla wyżynnych obszarów Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie w glebie występują naturalne lub duże kamienie. Są one szczególnie obfite w zachodniej Irlandii, zwłaszcza w Connemara. Znajdują się one również na całym Morzu Śródziemnym, w tym na ścianach oporowych używanych do tarasów. Takie konstrukcje są powszechne tam, gdzie duże kamienie są obfite (na przykład w Burren) lub warunki są zbyt surowe, aby żywopłoty zdolne do zatrzymywania zwierząt gospodarskich mogły być uprawiane jako wiarygodne granice pola. Istnieje wiele tysięcy kilometrów takich murów, większość z nich liczy sobie wieki.

Czysta elewacja świadczy o właścicielu

W Stanach Zjednoczonych są one powszechne na obszarach o kamienistych glebach, takich jak Nowa Anglia, Nowy Jork, New Jersey i Pensylwania, i stanowią charakterystyczną cechę regionu błękitnej trawy w środkowym Kentucky, jak również Wirginii, gdzie zazwyczaj określa się je mianem skalnych ogrodzeń lub kamiennych ogrodzeń, oraz Doliny Napy w północno-środkowej Kalifornii. Technika budowy została sprowadzona do Ameryki głównie przez angielskich i szkocko-irlandzkich imigrantów. Technika ta została również przeniesiona do Australii (głównie zachodnia Wiktoria oraz niektóre części Tasmanii i Nowej Południowej Walii) oraz Nowej Zelandii (szczególnie Otago).