W tradycyjnych społeczeństwach zorientowanych na rolnictwo, zwierzęta domowe, takie jak kurczaki lub większe zwierzęta gospodarskie (jak bydło) mogą dzielić część domu z ludźmi. Jednostka społeczna mieszkająca w domu jest znana jako gospodarstwo domowe. Najczęściej gospodarstwo domowe jest jednostką rodzinną pewnego rodzaju, chociaż gospodarstwa domowe mogą być również innymi grupami społecznymi lub jednostkami.

Sprzedaż apartamentów w metropoliach

Projektowanie i budowa domów może również ulec zmianie w wyniku globalizacji, urbanizacji i innych przyczyn społecznych, ekonomicznych, demograficznych i technologicznych. Na styl i wzorce przestrzenne budynku wpływają również inne czynniki kulturowe. Nieruchomości-Rogalscy

Dom w zabudowie szeregowej to styl średniej gęstości zabudowy, w której rząd identycznych lub lustrzanych domów łączy ściany boczne, natomiast dom w zabudowie bliźniaczej składa się z par domów budowanych obok siebie lub (rzadziej) z tyłu, współdzielonych ścianą partyjną i z lustrzanymi układami.
Mieszkanie (w amerykańskim języku angielskim) lub mieszkanie (w brytyjskim języku angielskim) to samodzielne mieszkanie (typ nieruchomości mieszkalnych), które zajmuje tylko część budynku.

Sprzedaż apartamentów w mniejszych miastach

Budynek taki można nazwać apartamentowcem, domem mieszkalnym (amerykański angielski), blokiem mieszkalnym, wieżowcem, wieżowcem, wieżowcem lub czasami dworkiem mieszkalnym (angielski brytyjski), szczególnie jeśli składa się z wielu apartamentów do wynajęcia. W Szkocji nazywany jest on blokiem mieszkalnym lub tradycyjnym piaskowcowym budynkiem kamienicy, który nigdzie indziej ma pejoratywną konotację.

Nieruchomości do remontu w Świnoujściu

Mieszkania mogą być własnością właściciela/mieszkańców na podstawie umowy najmu lub wynajmowane przez najemców (dwa typy lokali). Gospodarstwo składa się z domu mieszkalnego, często gospodarstwa rolnego, wraz z innymi budynkami i powiązanymi z nimi gruntami oraz z obiektów dla zwierząt domowych.
Mieszkańcy okupantem domu może być osoba samotna, rodzina, gospodarstwo domowe lub kilka rodzin w plemieniu. Mieszkańcy mogą być częścią innych grup, takich jak mieszkańcy domów opieki lub dzieci w sierocińcu.

Kadencja i ustalenia finansowe, na podstawie których ktoś ma prawo mieszkać w domu, to najczęściej najem, w którym czynsz płacony jest przez najemcę wynajmującemu, a także najemca-mieszkańca. Możliwe są również formy mieszane.

Właściciel-mieszkanie a giełkowanie jest czynnością polegającą na zajmowaniu opuszczonego lub niezamieszkałego obszaru gruntu lub budynku – zwykle mieszkalnego – którego „lokator nie jest właścicielem, nie wynajmuje lub w inny sposób nie posiada pozwolenia na użytkowanie.

Bezdomność według Art. 25 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjętej w 1948 r., zawiera następujący tekst dotyczący warunków mieszkaniowych i jakości życia: „Każdy człowiek ma prawo do poziomu życia odpowiadającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu siebie i swojej rodziny, łącznie z żywnością, odzieżą, mieszkaniem i opieką medyczną oraz niezbędnymi usługami socjalnymi…”.