Płyta poduszki jest wykonana z cienkiej blachy punktowo przyspawanej do powierzchni innej grubszej blachy. Cienka blacha jest spawana w regularnym układzie kropek lub wężowym układem linii spawania. Po spawaniu zamknięta przestrzeń jest poddawana ciśnieniu z wystarczającą siłą, aby spowodować wybrzuszenie cienkiego metalu wokół spoin, zapewniając przestrzeń dla przepływu cieczy z wymiennika ciepła i tworząc charakterystyczny wygląd spęcznionej poduszki uformowanej z metalu.

Wymiana pieca – wybór modelu

Jest to wymiennik ciepła z gazem przepływającym w górę przez natrysk płynu (często wody), a następnie płyn jest zabierany gdzie indziej przed schłodzeniem. Jest to powszechnie stosowane do chłodzenia gazów, jednocześnie usuwając pewne zanieczyszczenia i rozwiązując dwa problemy jednocześnie. Jest on powszechnie stosowany w ekspresie do kawy jako energooszczędna metoda chłodzenia wody przegrzanej do ekstrakcji espresso. Więcej na temat kotłów grzewczych dowiesz się na stronie https://kotlygrzejniki.pl/abc-techniki-grzewczej/oferta/grzejniki-c-o/grzejniki-lazienkowe-drabinkowe/.

Urządzenie do odzysku ciepła odpadowego (WHRU) to wymiennik ciepła, który odzyskuje ciepło ze strumienia gorącego gazu podczas przenoszenia go do czynnika roboczego, zazwyczaj wody lub oleju. Strumieniem gorących gazów mogą być spaliny z turbiny gazowej lub silnika wysokoprężnego lub gazy odlotowe z przemysłu lub rafinerii.

Duże instalacje ze strumieniami gazów o wysokiej objętości i temperaturze, typowe dla przemysłu, mogą korzystać z cyklu Rankine’a (SRC) w instalacji odzysku ciepła odpadowego, ale te cykle są zbyt drogie dla małych instalacji. Odzyskiwanie ciepła z instalacji niskotemperaturowych wymaga innych cieczy roboczych niż para wodna.

Kocioł grzewczy wraz z aparaturą

Wymiana pieca – procedura

Organiczny cykl Rankina (ORC) odzysk ciepła odpadowego może być bardziej wydajny w niskich temperaturach przy użyciu czynników chłodniczych, które gotują się w niższych temperaturach niż woda. Typowymi organicznymi czynnikami chłodniczymi są amoniak, pentafluoropropan (R-245fa i R-245ca) oraz toluen.

Czynnik chłodniczy jest gotowany przez źródło ciepła w parowniku w celu wytworzenia przegrzanej pary. Płyn ten jest rozprężany w turbinie w celu przekształcenia energii cieplnej w energię kinetyczną, która jest przekształcana w energię elektryczną w generatorze elektrycznym. Ten proces transferu energii obniża temperaturę czynnika chłodniczego, który z kolei kondensuje. Cykl jest zamykany i uzupełniany za pomocą pompy, która odsyła płyn z powrotem do parownika.

Innym rodzajem wymiennika ciepła jest „dynamiczny” zeskrobany powierzchniowy wymiennik ciepła. Jest on używany głównie do ogrzewania lub chłodzenia produktów o wysokiej lepkości, procesów krystalizacji, parowania i aplikacji o wysokim porostu. Dzięki ciągłemu skrobaniu powierzchni uzyskuje się długie czasy pracy, dzięki czemu unika się zanieczyszczenia i osiąga się w procesie równomierny przepływ ciepła.