Przejdź do treści

Przemieszczaj się szybko i bezpiecznie

Najgorzej jest w sezonie, dlatego o rezerwacji noclegów warto myśleć z wyprzedzeniem. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem w języku włoskim lub angielskim. Przy katedrze znajduje się wejście do drugich katakum, tym razem św. Warto zakupić tańszy bilet łączony do obu atrakcji.

W przypadku podróży tramwajem bilety kupujemy po wejściu do wagonu u konduktora. Podróżujący marszrutkami z reguły płacą przy wysiadaniu, ale jeśli zechcemy uiścić zapłatę za przejazd po wejściu do samochodu nie stanie się nic złego. Osobną kwestię stanowi elektriczka – na dworcach bilety na przejazdy kupimy w kasach (uwaga na dworcu głównym jest to inna kasa niż ta gdzie nabywa się bilety międzymiastowe). Jeśli wsiadamy tam gdzie kasy nie ma powinniśmy bilet zakupić u konduktora (nie nalicza się wtedy dodatkowych opłat). Warto jednak pamiętać, że na większości odeskich stacji nie znajdziemy kas ani rozkładów a ich stan utrzymania pozostawia wiele do życzenia. TAXI łeba korporacja taksówkarska specjalizująca się w przewozie osób.

Oprócz tego rozkłady znajdziecie na miejscu, z punktach informacji turystycznej w Vis i Komizie . Bilety kosztuje 20 kun w jedną stronę, kupuje się je za gotówkę u kierowcy. Jeśli chcecie dojechać do jakichkolwiek atrakcji na wyspie, konieczne będzie wypożyczenie auta/skutera lub udział w wycieczce zorganizowanej.

Jednak częściej główne danie w menu, zwłaszcza mięsne, będzie kosztować między 15 a 20 euro i wzwyż. Niestety baza noclegowa w Słowenii nie jest moim zdaniem zbyt dobrze rozwinięta rozwinięta. Mowa tu o hotelach, pensjonatch, mieszkaniach na wynajem. Mimo że przyjeżdża tu sporo Niemców i sami Słoweńcy są zapalonymi turystami, to noclegów nie ma tu zbyt wiele.

Jest w czym wybierać, gdyż Słoweńcy bardzo lubią spanie pod chmurką. Poszczególne campingi różnią się standardem, a wybór jest naprawdę duży. Można znaleźć zwyczajne, proste pola namiotowe, jak i luksusowe glampingi, domki nad jeziorem czy noclegi w koronach drzew.

Od razu przy wyjściu z lotniska znajduje się przystanek autobusu Skybus (nr. 322). Kierowca sprzedaje bilety w autobusie przed odjazdem – ich cena to 60 UAH do centrum , oraz 35 UAH do stacji metra Charkowska. Cena żetonu na przejazd metrem to five UAH (stan na sierpień 2017 r.). Czas dojazdu minut do metra Charkowska i okay. 1h do dworca kolejowego. W związku z ułatwieniami wizowymi, z dnia na dzień, pojawia się coraz więcej sposobów przejazdu między Polską, a Ukrainą. Przewóz psów przewodników, wózków i kul inwalidzkich a także wózków dziecięcych jest bezpłatny.